Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy

Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy

Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy, a dokładniej problemy związane z dbaniem o cerę dotyczą zarówno niedoczynności jak i nadczynności tego gruczołu. Ale po kolei..

Niedoczynność gruczołu tarczowego

Jest to szereg objawów klinicznych, będących skutkiem niedostatecznej produkcji hormonów tarczycowych (T3- trójjodotyroniny i T4- tyroksyny). Co może być przyczyną? Leki, podłoże genetyczne, choroba autoimmunologiczna, zapalenie gruczołu, zaburzenia rozwojowe tarczycy, choroby przysadki i podwzgórza. Choroba częściej dotyka kobiet, w bardzo różnym wieku. Co roku liczba zachorowań gwałtownie wzrasta, dlatego badania profilaktyczne są kluczowe, by jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Podstawowa diagnostyka hormonalna

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie TSH i hormonów gruczołu tarczowego w surowicy. W przypadku niedoczynności obserwujemy wzrost stężenia TSH oraz spadek (lub norma) fT4 i fT3 (free-wolna), czyli wolnych frakcji hormonów tarczycy. Jeśli główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest upośledzenie funkcji przysadki, wtedy obserwujemy spadek stężenia TSH, lub pozostaje ono w normie, i spadek obydwu wolnych frakcji hormonów tarczycy.

Co powinno nas zaniepokoić?
 • Ciągłe odczuwanie zimna, obrzęki dłoni, twarzy, powiek.
 • Łysienie i ścieńczenie włosów, przerzedzenie łuków brwiowych (trichogram cebulek włosów potwierdza występowanie większości włosów w fazie spoczynku).
 • Zmniejszona potliwość, a także bladość i żółtawy odcień skóry, będący wynikiem zaburzenia przemiany karotenu w wątrobie.
 • Nadmierne rogowacenie naskórka (szczególnie na łokciach i kolanach), które nazywane jest „objawem brudnych kolan i łokci” (naskórek jest szorstki, pomarszczony i łuszczący się).
 • Suchość skóry i włosów, brak witalności i przedwczesne oznaki starzenia cery.
 • Zaburzenia czucia, sztywność mięśni.
 • Zwolnienie rytmu serca (bradykardia), duszność wysiłkowa, zaburzenia w metabolizmie tłuszczów (hipercholesterolemia, hipertrójglicerydemia).
 • Zmniejszona koncentracja i pamięć, a także spowolnienie myślenia oraz mowy, senność i depresja.
 • Wzrost masy ciała, wynikający ze spowolnienia podstawowej i całkowitej przemiany materii.
4
Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy – niedoczynność tarczycy

Suchość skóry jest wynikiem spowolnienia metabolizmu. Efektem tego jest upośledzenie biosyntezy i homeostazy oraz degradacji glukozaminoglikanów (GAG) skórnych. Do GAG należy m.in. kwas hialuronowy (HA), występujący we wszystkich tkankach organizmu, którego główną właściwością jest zdolność do wiązania wody. Niedobór hormonów tarczycy prowadzi do niedoboru kwasu  hialuronowego. Z kolei brak kwasu hialuronowego powoduje przesuszenie skóry i włosów.  Do tego obserwujemy spowolnienie syntezy naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) oraz procesu keratynizacji. Przekłada się to na zmniejszenie produkcji ceramidów, cholesterolu, wosków, wolnych kwasów tłuszczowych, a więc składników sebum. Niestety bariera lipidowa jest uszkodzona, nie jest szczelna i nie spełnia swojej roli czyli ochrony przed transdermalną ucieczką wody z naskórka (TEWL). Do tego dochodzi obrzęk powiek, całej twarzy i dłoni na skutek gromadzenia się albumin (białek) w skórze.

To wszystko zmusza do bardzo starannego doboru preparatów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy wymaga rozpoznania problemu oraz precyzyjnego doboru produktów kosmtycznych. Przede wszystkim kosmetyki powinny przywracać fizjologiczną barierę naskórkową, dostarczać substancje, które wspomagają produkcję składników NMF, płaszcza tłuszczowego skóry oraz lipidów naskórka. To nie mogą być jedynie kremy nawilżające. Konieczne są także preparaty zmiękczające i natłuszczające. Czego powinniśmy szukać w składzie? Naturalnych olejów roślinnych, protein mlecznych, masła shea, wosków, kwasu hialuronowego, ceramidów. Do pielęgnacji łokci i kolan jak najbardziej możemy korzystać z mocznika, kwasu mlekowego.

Czego nie lubi skóra, kiedy chorujemy na tarczycę?

Warto zrezygnować ze stosowania sztucznych i chemicznych produktów do pielęgnacji na rzecz naturalnych preparatów – kosmetyki, które zawierają dużą ilość sztucznych barwników i konserwantów zaburzają fizjologiczną i delikatną równowagę hormonalną skóry poprzez naśladowanie działania hormonów lub blokowanie ich aktywności. Co powinno być w naszej łazience? Przede wszystkim delikatny preparat do oczyszczania skóry bez dodatku alkoholu, i silnych detergentów, które bardzo często podrażniają i przesuszają skórę. Do tego nawilżający i regenerujący krem do twarzy.  Łokcie , kolana i dłonie wymagają systematycznego peelingu i silnego odżywiania.

Jakich składników kosmetycznych nie lubi skóra w chorobach tarczycy? Jodu, alg, soli. Mogą zaburzać równowagę ilości jodu w organizmie. Gdy jest go np. za dużo, tarczyca to od razu odczuje. U kosmetyczki wystrzegajmy się zabiegów wykorzystujących ultradźwięki i prądy (peeling kawitacyjny, lipoliza kawitacyjna, sonoforeza czy mezoterapia bezigłowa).

Często przy niedoczynności tarczycy borykacie się także z pękającymi naczynkami. Nie podrażniamy skóry detergentami przy oczyszczaniu, wyciszamy rumień maskami (bardzo dobrze działają wąkrota azjatycka, aloes, flawonoidy) oraz dobrze dobranymi kremami. Warto korzystać z zabiegów kosmetycznych, które maja na celu uszczelnianie naczyń. Nie twierdzę, że dają spektakularne efekty, ale walka z rumieniem i podrażnieniem nie należy do z góry wygranych.

Nadczynność tarczycy – problemy skórne

Tutaj skóra w wyniku wożonego metabolizmu staję się ciepła, gładka i nadmiernie wilgotna. Bardzo często skarżycie się na zaczerwienienie. Przy wzmożonej wilgotności skóry może dochodzić do infekcji. Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje, że cera jest błyszcząca i sprawia wrażenie tłustej.

Jednym ze skutków nadmiernego wydzielania hormonów tarczycowych jest także wypadanie włosów. Stają się one błyszczące, jakby pokryte woskiem. Do tego dochodzą problemy z paznokciami np. poluzowanie płytki paznokciowej. Czubki paznokci podwijają się, stają się łamliwe i pomarszczone. U niektórych pacjentów dochodzi do oddzielenia brzegu płytki paznokciowej od łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza (tzw. paznokieć Plummera). Jeżeli dojdzie do zakażenia to paznokieć staje się szary, żółty lub czarno-brązowy. Nie wolno wtedy zapuszczać płytki paznokciowej, przedłużać jej i doczyszczać podważając ostrym narzędziem.

Diagnozowanie nadczynności tarczycy

W sytuacji, kiedy  nadczynność tarczycy przebiega jawnie, symptomy są łatwo rozpoznawalne. Niestety często choroba się rozwija i trwa bezobjawowo przez wiele lat. Co może nas zaniepokoić?

 • Wzmożona nerwowość, drażliwość, wahania nastrojów, niejasny niepokój i lęk, bezsenność, trudności z koncentracją, nadpobudliwość i nadmierna ruchliwość, często depresja.
 • Kołatanie serca, nietolerancja gorąca, duszność i wzmożona potliwość.
 • Zaburzenia miesiączkowania.
 • Zwiększony apetyt, a przy tym spadek wagi, osłabienie, niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego czy intelektualnego.
 • Charakterystyczne wole tarczycy występujące na szyi, czyli wyraźne powiększenie chorego gruczołu.
Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy – nadczynność tarczycy

Przede wszystkim staramy się normalizować pracę gruczołów łojowych, wyciszać zaczerwienienia oraz uszczelniać naczynia krwionośne. Oczyszczanie skóry musi być dokładne, ale nie za pomocą silnych detergentów, po których skóra jest przesuszona. Wtedy gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą. Oczyszczanie musi być delikatne, ale skuteczne jeśli chodzi o przeciwdziałanie namnażaniu się bakterii. Aloes, wąkrota azjatycka, herbata, rumianek  – te surowce z pewnością mogę polecić.

Choroby tarczycy bardzo dobitnie manifestują swoją obecność na skórze i włosach. Jest to na tyle uciążliwe, że często dochodzi do obniżenia jakości życia. To właśnie dlatego odpowiedni dobór kosmetyków jest tak bardzo istotny, a nawet kluczowy w pielęgnacji tak problematycznej cery. Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy jest bardzo trudna i wymagająca determinacji.

2 thoughts on “Pielęgnacja skóry w chorobach tarczycy

 1. Przeszłam nadczynność tarczycy( 6 lat) teraz mam niedoczynność ( Hashimoto) i muszę powiedzieć, że pielęgnacja skóry od tego czasu, to był dla mnie jakiś koszmar. Najpierw były czerwone policzki, łuszczące się obszary skóry itd. Ile kremów w koszu wylądowała – to tylko ja wiem.
  Teraz przy niedoczynności – jest jakby ciut lepiej , inaczej – ale potrafi tarczyca – oj potrafi. Cóż mogę powiedzieć – nic nowego – odkrycie tego miejsca – stało się moim rajem. Kończę już krem ryżowy i zachęcona próbką, w następnej kolejności zamówię kokosowy. Kokony to normalna bajka , a maseczki jeszcze nie otwierałam 🙂 Może przed premierą nowej książki…:) Ach zapomniałabym o żelu pod oczy ze złotem – opuchlizna pod oczami znika… w oczach 🙂

  • Pani Gabrysiu, to cudowne co Pani pisze. Bardzo się cieszę, że zdołaliśmy Pani pomóc w codziennej pielęgnacji skóry. Tarczyca to bardzo ważny gruczął, a jego niedomagania manifestują się dolegliwościami praktycznie wszystkich układów, łącznie ze skórą. Oby dalej była Pani zadowolona, a Pani skóra ukojona, pozdrawiamy serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *