Chiński Nowy Rok w Tajlandii

Chiński Nowy Rok w Tajlandii

Chiński Nowy Rok w Tajlandii

kosmetyki azjatyckie

Źródło: http://www.lookeastmagazine.com

Tajlandia to kraj miliona barw i cudownych zapachów. To mieszanka wielu kultur i obyczajów, a w połączeniu z zamiłowaniem do zabawy i świętowania Tajów nie sposób nie natrafić na jakieś sanuk 🙂 I tak, już dosłownie za chwilę bo 16 lutego, w Tajlandii rozpoczną się huczne i wielodniowe atrakcje związane z Chińskim Nowym Rokiem.

Święto Wiosny (bo tak jest nazwany Chiński Nowy Rok) jest najważniejszym świętem dla Chińczyków. Kupowane są nowe ubrania i nowe buty, ponieważ wierzy się, że założenie nowych rzeczy w nowym roku przynosi szczęście. Dokładnie sprząta się dom wierząc w to, że wraz z kurzem i brudem pozbywamy się starych problemów i robimy miejsce na szczęście i spełnienie marzeń i planów. W chińskich domach okna i drzwi ozdabiane są czerwonym papierem z ideogramami symbolizującymi zdrowie, długie życie, pomyślność, bogactwo czy szczęście. W ogóle dominującym kolorem tego święta jest czerwień – kolor odstraszający demony.

Tradycyjnie kupowane są świeże kwiaty i owoce,  z których każde symbolizuje coś innego. Pomarańcze to symbol urodzaju i szczęścia, pomelo mówi o zjednoczeniu rodziny, orchidee mają przynieść płodność, peonie bogactwo i pokój. Dodatkowo mieszkańcy każdego domu przygotowują ofiary dla bóstw domowych oraz przodków czuwających nad bezpieczeństwem i szczęściem rodziny, składające się z jedzenia, trociczek i papierowych pieniędzy. Bliscy wręczają sobie czerwone koperty z pieniędzmi na szczęście i bogactwo. W domach zawiesza się czerwone lampiony. Nowy rok obchodzony jest w gronie rodzinnym, a głównym daniem są tradycyjne pierożki lub kleisty ryż. Chińczycy bardzo lubią też fajerwerki. Na ulicach stragany uginają się od chińskich przysmaków, np. można spróbować ciasteczka ze słodką fasolą. Pochody mienią się całym wachlarzem barw, dominuje oczywiście czerwień i złoto. Chińskie smoki, tańczące lwy i przepiękne stroje przyprawiają o zawrót głowy, a powietrze jest gęste i nasycone zapachem kadzidełek.

Xin Nian Hao! (Szczęśliwego nowego roku)

P.S. Właśnie kończy się Rok Koguta. Wiecie pod jakim znakiem i które zwierzę obejmie patronat nad rokiem 2018?

Zapraszam na kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *