Ekstrakt z granatu

Granat – rajski owoc

Ekstrakt z granatu.. Rajski owoc jest jednym z najdłużej znanych ludzkości owoców. Ma historię sięgającą ponad 5 tysięcy lat, a w medycynie ludowej był uznawany za źródło wiecznej młodości. Owoc granatu, bo o nim mowa, jest jednym z najcenniejszych surowców kosmetycznych, a związane jest to ogromną ilością różnego rodzaju związków odżywczych i antyoksydantów, które w działaniu naprawczym i anti-aging mają kluczową rolę.

Co mówi nauka? Wyniki badań wykazały, że owoc granatu zawiera trzykrotnie więcej polifenolowych przeciwutleniaczy niż zielona herbata lub czerwone wino. Kosmetyki na bazie wyciągu z tej rośliny stymulują fibroblasty do wzmożonej syntezy kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna, wygładzona i pozbawiona zmarszczek, a cera nabiera blasku.

pomegranate-3091787_1920

Niezwykle cennymi składnikami są kwas elagowy oraz jest kwas punicynowy (inaczej punikowy). Kwas punikowy strukturalnie jest bardzo podobny do kwasu linolowego (CLA). Czasem nazywany jest nawet „super CLA” ze względu na znacznie silniejsze właściwości farmakologiczne i kosmetyczne od kwasu linolowego. Oba te związki są bardzo silnym przeciutleniaczami, stymulują mechanizmy naprawcze, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, wspomagają produkcję kolagenu oraz proliferację keranocytów odpowiedzialnych za regenerację i wzmocnienie epidermy.

Olej z pestek owoców granatu jest surowcem bardzo trudno dostępnym. Chodzi tutaj o proces technologiczny, o jego wydajność i kosztochłonność. Dla uzyskania małej buteleczki potrzebne jest 90 kilogramów świeżych owoców!

Wrócę jeszcze do składu, ponieważ miąższ granatu jest także niezwykle bogaty w witaminy z grupy B, witaminy C i E oraz betakaroten, a także wapń, selen, potas, żelazo, cynk i miedź. To prawdziwy koktajl i bomba witaminowa. W kosmetyce szczególnie ważne są cynk i selen. Cynk to skuteczna broń w walce z trądzikiem, z kolei selen przyczynia się do zwiększenia elastyczności i jędrności naskórka. I na zakończenie kwas cytrynowy – usuwa przebarwienia, wyrównuje koloryt cery i przyspiesza usuwanie martwego naskórka.

pomegranate-3383814_1920

No i mamy odpowiedź, dlaczego ekstrakt z granatu jest dodawany do ekskluzywnych linii produktów kosmetycznych. Przede wszystkim chodzi o silne działanie antyoksydacyjne. Kwasy elagowy i punikowy wzmacniają ściany komórkowe, chronią przed szkodliwymi czynnikami takimi jak wolne rodniki i promieniowanie UV, spowalniając w ten sposób wizualne procesy starzeniaPrzebarwienie to koszmar wielu z nas – owoce granatu są naszym sprzymierzeńcem w walce o równy kolor i cerę pełną blasku. Tu mamy prawdziwą synergię w działaniu przeciwstarzeniowym – ochrona przed szkodliwym UV i rodnikami, stymulacja produkcji kolagenu i mechanizmów naprawczych oraz wyrównywanie pigmentacji cery, która w okresie dojrzałości wymaga dbałości i systematycznej pielęgnacji.

No i nie sposób zapomnieć  zapachu.. jest urzekający, egzotyczny i bardzo świeży. To mój ulubiony zapach owoców i kosmetyków. No może jeszcze mango…  🙂

Zapraszam na kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *