Kokony jedwabnika

Kokony jedwabnika – bezpieczeństwo i efekty stosowania

Kokony jedwabnikaKokony jedwabnika

Przeglądając ostatnio literaturę naukową dotyczącą kosmetyków azjatyckich natknęłam się na bardzo ciekawy i bardzo wartościowy artykuł. Dotyczył bezpieczeństwa stosowania protein jedwabnych w produktach kosmetycznych. Kokony jedwabnika cieszą się coraz większą popularnością, wracacie po kolejne pudełka, dlatego pomyślałam, że krótkie streszczenie będzie dla Was przydatne

Jedwab i jego najważniejsze komponenty, a więc fibroina i serycyna, bardzo często wykorzystywane są w kosmetykach kondycjonujących włosy i pielęgnujących skórę. Białka jedwabiu są na tyle bezpieczne, że mogą mieć kontakt z oczami i błonami śluzowymi. Produkty mogą być stosowane wiele razy w ciągu dnia, przez wiele lat nie powodując żadnych reakcji ubocznych. Dowodem na to jest zastosowanie fibroiny w medycynie – służy jako surowiec do produkcji sztucznych naczyń krwionośnych oraz szwów chirurgicznych.

Co jeszcze mówią naukowcy? Otóż badania dowodzą braku toksyczności jedwabiu, zarówno w aplikacji doustnej jak i skórnej. Po zastosowaniu preparatów z serycyną czy fibroiną nie zaobserwowano żadnych działań toksycznych czy jakichkolwiek niepokojących reakcji. Jedwab jest naturalny i bardzo bezpieczny, a w artykule znalazłam dowody, na podstawie których wyciągnięto kilka bardzo istotnych wniosków.

Pierwsza rzecz to depigmentacja skóry i jej lepsze nawilżenie po zastosowaniu kremu z serycyną w porównaniu z bazą kremową. To właśnie dlatego kokony jedwabnika nawilżają cerę i wyrównują jej koloryt poprzez zahamowanie tyrozynazy (enzymu odpowiedzianego za produkcję melaniny). Jedwab zwiększa hydratację skóry, przez co jest zdrowsza i wygląda młodo.

Kolejna aspekt to działanie przeciwzapalne. Proteiny jedwabne hamują powstawanie mediatorów zapalnych, a działanie to jest porównywalne do efektów stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, co oznacza, że są traktowane przez organizm jak czynniki endogenne, występujące naturalnie wewnątrz organizmu.

Krem z serycyną przyspiesza gojenie się ran – to kolejny wniosek naukowców. Badania histologiczne dowiodły zwiększenia syntezy kolagenu i mediatorów odpowiedzialnych za proliferację komórek.

I ostatnia rzecz poruszona w artykule: fotoprotekcja. Serycyna wykazuje działanie chroniące skórę przed ostrymi uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UVB poprzez redukcję stresu oksydacyjnego i zahamowanie czynników prozapalnych.

Artykuł jest naprawdę bardzo ciekawy i dowodzi tego, o czym mówią Tajki. Kosmetyki tajskie to wielowiekowa tradycja, to poszukiwanie naturalnych sposobów na piękno, nie mniej poparte nowoczesnymi badanami naukowymi.

Literatura:

  1. Safety Assessment of Silk Proteins as Used in Cosmetic. Cosmetic Ingredient Review. June 2015

  2. Joseph, J. and Raj S. J. Therapeutic applications and properties of silk proteins from Bombyx mori. Frontiers in Life Science. 2012;6(3-4):55-60.

  3. Mondal, M. Trivedy K. and Kumar S. N. The silk proteins, sericin and fibroin in silkworms, Bombyx mori Linn., – a review. Caspian J.Env.Sci. 2007;5(2):63-76.

    Zapraszam na kolejny wpis 🙂

2 thoughts on “Kokony jedwabnika – bezpieczeństwo i efekty stosowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *