Kremy na smog

SMOG a kondycja skóry

Czy kremy na smog są potrzebne? Czy pielęgnacja skóry wymaga kosmetyków, których składniki niwelują szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza? Jak pielęgnować skórę zimą pisałam już wcześniej, jednak warto przypomnieć jak bardzo szkodliwy jest dla naszej skóry smog.

Ozon w stratosferze pochłania promienie UV, chroni nas przed nowotworami skóry, a każdy jego ubytek jest potencjalnym zagrożeniem. Ale ozon w warstwie przyziemniej jest szkodliwy, a naukowcy – analizując jego budowę i destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie – mówią, że jakby został  zaprojektowany po to by siać spustoszenie w naszych płucach i skórze. Jest głównym podejrzanym jeśli chodzi o przyczyny uszkodzeń skóry związane z zanieczyszczeniami. Im większy smog tym więcej jest ozonu, a dzieje się tak dlatego, że powstaje na skutek zderzeń promieniowania UV z tlenkami monoazotu (spalinami).

Jaki jest mechanizm uszkodzeń skóry? Ozon utlenia lipidy, które są integralną częścią naszej skóry. Tłuszcze tworzą warstwę ochronną, a zdefragmentowany płaszcz lipidowy (dziurawy) nie spełnia funkcji barierowej. Dochodzi do całej kaskady bardzo niekorzystnych zdarzeń, łącznie z uszkodzeniem nici DNA.

W okresie jesienno-zimowym koniecznie musimy pamiętać o dwóch zasadach w pielęgnacji skóry:

  1. Antyoksydanty jako składniki produktów kosmetycznych – witamina E, oleje bogate w antyoksydanty, np. olej ryżowy, olej z kiełków pszenicy, oliwa  z oliwek.
  2. Lipidy – uzupełnianie i odbudowywanie płaszcza lipidowego (po oczyszczaniu skóry za pomocą środków zawierających detergenty). Pamiętajcie, że skóra jesienią i zimą jest najbardziej narażona, dlatego warto przestawić się na oczyszczanie skóry za pomocą olejów. Doskonale zmyją makijaż i wszelkie zanieczyszczenia, nie zmieniają pH i nie uszkadzają bariery lipidowej.

W naszej ofercie idealnym produktem na dzień  jest Antyoksydacyjny krem do twarzy na dzień z ekstraktem z kaktusa oraz ekstraktem ze skorupiaka Artemia Salina. Ma nie tylko doskonałe właściwości pielęgnacyjne, ale przede wszystkim dba o ochronę przed fotostarzeniem, zanieczyszczeniami i stresem termicznym.  Naprężenia termiczne (stres cieplny, promieniowanie UV, klimatyzacja, pory roku, kąpiele słoneczne, solarium, infekcje, zanieczyszczania) doprowadzają do zwiększonej destrukcji białek, spowolnienia cyklu komórkowego,  zaburzenia metabolizmu komórkowego oraz zahamowania syntezy aminokwasów, co przyspiesza starzenie skory.

smog-kremy

Z kolei głównym składnikiem aktywnym ekstraktu z Artemia Salina jest tetrafosforan diguanozyny (GppppG). Odpowiada za  syntezę białek oraz zwiększa skuteczność ochronną i naprawczą DNA komórkowego przeciwko czynnikom UV, zanieczyszczeniom, apoptozie i wolnym rodnikom. Artemia Salina  indukuje syntezę Hsp70 w komórkach skóry, a więc protein szoku cieplnego o działaniu ochronnym na skórę.

W kosmetykach azjatyckich w wielu produktach fazą tłuszczową jest olej ryżowy. Tajki go uwielbiają za gamma-oryzanol. Jest niezwykle mocnym antyoksydantem, 10 razy mocniejszym od witaminy E, dzięki czemu ma silne działanie antynowotworowe, ochronne i przeciwstarzeniowe. Olej ryżowy mamy nie tylko w kemie z opuncją figową. Silne działanie antyoksydacyjne wykazuje także Krem z mlekiem ryżowym i olejem z zarodków kiełków pszenicy. Olej ten jest niezwykle bogaty w witaminę E. Tokoferole jako silne antyoksydanty chronią lipidy skóry i zapobiegają zmniejszaniu się gęstości ceramidów. Ograniczają także powstawanie wolnych rodników pod wpływem promieniowania UV i zanieczyszczeń.. Witamina E z oleju z zarodków pszenicy charakteryzuje się wysoką aktywnością biologiczną, co oznacza że jest bardzo dobrze absorbowana przez skórę i dociera do jej głębszych warstw.

Dlaczego antyoksydanty w produktach kosmetycznych i odpowiednie oczyszczanie skóry ma tak ogromne znaczenie? Powietrze jest obciążone ogromną zawartością metali ciężkich i pyłów. Dochodzi do zakwaszenia cery, przesuszenia oraz modyfikacji lipidów w sebum. Konsekwencją jest starzenie się skóry na skutek zaburzenia jej funkcji na wielu poziomach: destrukcja roli barierowej, brak prawidłowej odpowiedzi immunologicznej, zaburzenia w wytwarzania sebum, witaminy D, uszkodzenia mechaniczne i nieprawidłowa termoregulacja organizmu.

Skóra staje się szorstka, podrażniona, przesuszona, szara i ma nierównomierny koloryt. To znak, że komórki są przepracowane stresem oksydacyjnym i walką z rodnikami. Zwiększa się zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy oraz witaminy. Do takiego stanu absolutnie nie dopuszczajcie.

Nie unikniemy niezdrowego powietrza i smogu, musimy wychodzić na zewnątrz. Nie ma tutaj recepty, może jedynie zalecenia:

  1. Pijcie dużo wody i bilansujmy dietę.
  2. Antyoksydanty w produktach pielęgnacyjnych – zwracajcie na to uwagę przy zakupie kosmetyków.
  3. Oczyszczanie twarzy preparatami bez zawartości detergentów.
  4. Spacery w godzinach porannych.
  5. W weekend wypad poza miasto, do lasu, nad jezioro, do parku.
  6. Nie czekajcie z demakijażem do wieczora – oczyszczanie twarzy róbcie tak szybko jak się tylko da.
Zapraszam na kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *