Orzeźwiający zapach, świeżość owoców cytrusowych z nutą imbiru… Niepowtarzalny smak potraw i podróż zmysłów do krajów azjatyckich. Tak, to trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus, Lemongrass), krzew pochodzący z Południowo -Wschodniej Azji, uprawiany głównie w Tajlandii, a także Indiach, Malezji i na Sri Lance. Warunki klimatyczne powodują, że trawa cytrynowa rosnąca w tamtej części świata jest najbardziej aromatyczna i bogata w składniki czynne.
Wrażenie orzeźwienia, lekkości, czystości i odświeżenia to zasługa pochodzącego z liści olejku eterycznego. W 80% to cytral – związek należący do rodziny terpenów, w mniejszych ilościach identyfikowane są także mircen, terpinol, geraniol, limonem.
Kilka słów o terpenach. Są to organiczne związki chemiczne, których nazwa wywodzi się od terpentyny, czyli składnika żywic drzew iglastych. Terpeny zawarte w trawie cytrynowej, owocach cytrusowych, lawendzie, mięcie, drewnie drzew iglastych czy drzewach balsamicznych są odpowiedzialne za przyjemny zapach, korzenny smak, a przede wszystkim za właściwości farmakologiczne (czyli działanie lecznicze). Terpeny są pozyskiwane na drodze ekstrakcji lub destylacji z parą wodną – to właśnie w ten sposób otrzymywane są olejki eteryczne. Do terpenów zaliczane są takie znane związki chemiczne jak: cytral, kamfora, mentol, tymol, geraniol, witamina A, karotenoidy, karoten, likopen.
Olejek z trawy cytrynowej (Lemongrass Oil) stanowi także źródło wielu witamin i składników mineralnych takich jak: witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, C, kwasu foliowego, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, cynku, manganu, potasu, wapnia i żelaza. Doskonale harmonizuje się w działaniu z olejkami eterycznymi z bazylii, drzewa cedrowego, kolendry, geranium, lawendy, jaśminu i drzewa herbacianego. To właśnie dlatego producenci kosmetyków azjatyckich łączą te olejki, starając się maksymalizować efekt ich działania po zastosowaniu produktów na skórę twarzy i ciała.
Olejek pozyskiwany z trawy cytrynowej jest wykorzystywany w kosmetologii, aromaterapii i ajurwedzie. Dlaczego? Ponieważ posiada silne właściwości antyoksydacyjne, rozjaśniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Pobudza krążenie, rozgrzewa i redukuje obrzęki. Ma właściwości ściągające rozszerzone pory skóry, hamuje nadmierną produkcję sebum. W aromaterapii zalecany jest w depresji i stresie jako środek poprawiający nastrój i koncentrację. W domowym zaciszu warto wypróbować mgiełki do poduszki.
Produkty kosmetyczne, w tym oczywiście kosmetyki azjatyckie, zawierające olejek lemongrasowy, a więc mydła, żele pod prysznic, szampony, toniki, kremy, balsamy, peelingi wykazują działanie przeciwbakteryjne, ograniczają wzrost bakterii na skórze, co w istotny sposób zapobiega infekcjom skórnym, a także pomaga w walce z już istniejącymi problemami skórnymi wywołanymi przez te drobnoustroje. Kremy, toniki, peelingi z jego zawartością dedykowane są dla osób borykających się z trądzikiem, a także pielęgnujących cerę tłustą ze skłonnością do trądziku. Kosmetolodzy bardzo często posiłkują się olejkiem z trawy cytrynowej przy rozszerzonych porach skóry twarzy – składniki czynne mają działanie ściągające, obkurczające i rozjaśniające co pomaga zminimalizować pory i uzyskać efekt ujędrnienia. Działanie tonizujące osiągane jest poprzez przywracanie optymalnego pH skóry. Składniki zawarte w olejku z trawy cytrynowej sprawiają, że produkty do pielęgnacji skóry twarzy na jego bazie są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku tonerów.
Olejek z trawy cytrynowej stosowany jest także w produktach Anti-Aging, a efekty jego działania zostały opisane w wielu publikacjach naukowych.
Na przykład Leelapornpisien i współpracownicy poddali analizie 10 olejków eterycznych pozyskanych wyłącznie z roślin pochodzących z Tajlandii. Celem badania było wykazanie działania antyoksydacyjnego i przeciwzmarszczkowego. Wyniki jednoznacznie dowodzą, że 4 z 10 badanych olejów: z trawy cytrynowej, bazylii, imbiru i kardamonu posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Olejki te wprowadzone do podłoża kremowego wykazały w testach dermatologicznych działanie antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe, a więc trawa cytrynowa jako surowiec roślinny może posłużyć jako źródło naturalnych przeciwutleniaczy zapobiegających lub leczących objawy starzenia się skóry.
- Jakie jeszcze zastosowanie ma olejek z trawy cytrynowej? Otóż:
- Ze względu na działanie ujędrniające balsamy, peelingi, olejki i mgiełki warto włączyć do kuracji antycellulitowej
- W produktach do włosów pomaga zwalczać łupież oraz ogranicza łojotok co jest wykorzystywane przy pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy. Wzmacnia i odżywia cebulki, dzięki czemu włosy są bardziej odżywione, silniejsze, błyszczące, a w dotyku przypominają jedwab. Jeśli olejowanie włosów stanowi element ich pielęgnacji – pamiętajcie, by w oleju bazowym znalazł się olejek z trawy cytrynowej.
- Może być używany jako naturalny i bezpieczny odświeżacz powietrza. Zapach jest świeży, lekki i cytrusowy. Znosi zmęczenie i energetyzuje. Ma działanie uspokajające, stąd mgiełki na poduszkę stosowane są w celu poprawy czasu trwania i jakości snu, a także zmniejszają uczucie lęku i drażliwości.
- Wysoka zawartość aldehydu cytrynowego i geraniolu sprawia, że aromat trawy cytrynowej jest odpychający dla komarów i mrówek. Toniki, olejki i mgiełki zastosowane na skórę skutecznie odstraszają owady. Osobiście wypróbowałam tego będąc w Tajlandii. Naprawdę działa, a skóra pięknie pachnie.
Na koniec dwie bardzo ważne kwestie:
Sięgając po produkty kosmetyczne czy olejki do aromaterapii należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Należy pamiętać, że efekty lecznicze i kosmetyczne uzależnione są od czystości, metod pozyskiwania i zawartości składników farmakologicznie czynnych w surowcu, a więc świeżej trawie cytrynowej. Optymalnym i naturalnym podejściem jest szukanie produktów oryginalnych, pochodzących z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Kosmetyki z Tajlandii zawierają w swoim składzie olejek eteryczny najwyższej jakości.
Z uwagi na to, że substancje czynne zawarte w trawie cytrynowej – jak wszystkie inne związki o udowodnionym działaniu na skórę – mogą wywołać podrażnienia, przed pierwszym użyciem produktu należy przeprowadzić test uczuleniowy. Niewielka ilość aplikujemy na przedramię bądź za uchem, w pachwinie lub na szyi poniżej linii włosów i obserwujemy reakcję skóry przez 48h. Jeśli po tym czasie nie zauważymy żadnego podrażnienia, pieczenia, przesuszenia, zaczerwienienia, swędzenia itp. – możemy przystąpić do użycia tego kosmetyku zgodnie z przeznaczeniem opisanym w ulotce.
Bibliografia:
-
Karkala Manvitha, Bhushan Bidya. Review on pharmacological activity of Cymbopogon citratus. International Journal of Herbal Medicine 2014; 1 (6): 5-7
-
Leelapornpisid P, Wickett RR, Chansakaow S, Wongwattananukul. Potential of native Thai aromatic plant extracts in antiwrinkle body creams. NJ Cosmet Sci. 2015 Jul-Aug;66(4):219-31.
-
Tajidin NE, Ahmad SH, Rosenani AB, Azimah H, Munirah M. Chemical composition and citral content in lemongrass (Cymbopogon citratus) essential oil at three maturity stages. African Journal of Biotechnology 2012; 11(11):2685-2693.
-
Mirghani MES, Liyana Y, Parveen J. Bioactivity analysis of lemongrass (Cymbopogon citratus) essential oil. International Food Research Journal 2012; 19(2): 569-575
-
Danlami U, Rebecca A, Machan DB, Asuquo TS. Comparative study on the Antimicrobial activities of the Ethanolic extracts of Lemon grass and Polyalthia longifolia. Journal of Applied Pharmaceutical Science 2011; 01(09):174-176.
-
Silva CdeB, Guterres SS, Weisheimer V, Schapoval EE. Antifungal activity of the lemongrass oil and citral against Candida spp. Braz J Infect Dis 2008; 12(1).
-
Tchoumbougnang F, Zollo PH, Dagne E, Mekonnen Y. In vivo antimalarial activity of essential oils from Cymbopogon citratus and Ocimum gratissimum on mice infected with Plasmodium berghei. Planta Medica 2005; 71(1):20-3.